صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه ها > آخرین اخبار 
اخبار > تقویم و اعمال ماه شعبان المعظم


  چاپ        ارسال به دوست

تقویم و اعمال ماه شعبان المعظم

شعبان المعظم

شعبانیا شَعبان المُعَظّم هشتمین ماه در تقویم هجری قمری، یکی از عزیزترین ماه‌های اسلامیو منسوب به پیامبر(ص). شعبان از ریشه شعب است و از آنجا که در این ماه روزی مؤمنان و حسنه در آن منشعب و بسیار می‌گردد، این ماه شعبان نام گرفت.

فضیلت

ماه شعبان، منسوب به پیامبر اکرم(ص)است. او روزهای ماه شعبان را روزهمی‌گرفت و به ماه رمضانوصل می‌کرد. روایاتی از معصومین در فضیلت ماه شعبان آمده است، رفتن به بهشتو برخورداری از کرامت الهی در قیامت، پاداش روزه این ماه معرفی شده است.

«چون ماه شعبان فرا می‌رسید امام سجاد(ع)اصحاب خود را جمع می‌نمود و می‌فرمود‌ای اصحاب من می‌دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) می‌فرمود شعبان ماه من است پس در این ماه برای جلب محبت پیامبر خود و برای تقرّب به سوی پروردگار خود روزه بدارید. به حقّ آن خدایی که جان علی بن الحسین به دست قدرت اوست سوگندیاد می‌کنم که از پدرم حسین بن علی (ع) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین(ع)که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان برای جلب محبّت پیامبر خدا و تقرّب به سوی خدا؛ خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامتکرامت خود را نصیب او می‌گرداند و بهشترا برای او واجبمی‌کند.»

«امام صادق (ع) به من فرمود کسانی را که در اطراف تو هستند را بر روزه گرفتن در ماه شعبان ترغیب کن. گفتم فدایت شوم مگر در فضیلت آن چیزی هست؟ فرمود: بله همانا که رسول خدا (ص) هر گاه هلال ماه شعبان را می‌دید به مُنادیی امر می‌فرمود که در مدینهندا کند:‌ ای اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا (ص) به سوی شما. ایشان می‌فرماید آگاه باشید همانا شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسی را که یاری کند مرا، بر ماه من یعنی در آن ماه روزه بگیرد.»[۱]

امام صادق (ع) از امیرالمؤمنین (ع) نقل می‌کند که آن حضرت می‌فرمود:

«از زمانی که شنیدم منادی رسول خدا(ص) ندا کرد در ماه شعبان، ترک نشد از من روزه شعبان و ترک نخواهد شد از من تا مدتی که حیات دارم ان شاء الله تعالی. و می‌فرمود: روزه دو ماه(شعبان و رمضانتوبهمغفرت از خدا است.»[۲]

اعمال ماه شعبان

در کتاب مفاتیح الجناندر بخش اعمال ماه شعبان اعمال زیر ذکر شده است:

 

اعمال ماه شعبان

اعمال مشترک

 • روزهگرفتن
 • صلوات فرستادن
 • صدقه دادن
 • خواندن مناجات شعبانیه
 • هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ» گفته شود.
 • هر روز هفتاد مرتبه ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لااِلهَ اِلاّ هُوَالرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» گفته شود.
 • در کل این ماه هزار بار ذکر «لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّاِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» گفته شود
 • در هر پنجشنبه این ماه دو رکعتنمازاقامه شود؛ که در هر رکعت بعد از حمد، صد مرتبهسوره توحیدو بعد از سلام صد بارصلواتفرستاده شود.
 • هنگام ظهر ونیمه شب،صلوات شعبانیهکه ازامام سجاد(ع)روایت شده، خوانده شود:
 
 
 

شب اول

 • خواندن دوازده رکعتنمازکه در هر رکعتحمدیک مرتبه و یازده مرتبهتوحید

روز اول

روز سوم

 • روزه گرفتن
 • خواندن دعای«اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِحَقِّ الْمَوْلُودِ فى هذَا الْیَوْمِ»:
 
 
 
 • خواندن دعای«اَللّهُمَّ اَنْتَ مُتَعالِى الْمَکانِ»:
 
 
 

شب سیزدهم

شب پانزدهم

 
 
 
 • هر يك از ذكرهاى«سبحان اللّه» و«الحمد للّه» و«اللّه اكبر» و«لا اله الاّ اللّه» را صد مرتبه بگويد
 • دو رکعت بعد از نماز عشاء با کیفیتی خاص و چهار رکعت، در هر رکعت بعد ازحمدو صد بارسوره توحیدو دعایی مخصوص در پایان نمازها[۱]
 • دعای«اللهُمَّ اقْسِمْ لَنَا مِنْ خَشْيَتِكَ»:
 
 
 
 • دعای«اللهُمَّ بِحَقِّ لَيْلَتِنَا وَ مَوْلُودِهَا»:
 
 
 
 • دعای«أَنْتَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ»:
 
 
 
 • دعای«إِلَهِي تَعَرَّضَ لَكَ فِي هَذَا الليْلِ الْمُتَعَرِّضُونَ»:
 
 
 

سه روز آخر

 • روزه گرفتن
 • در روزهای پایانی این ماه، این دعا را زیاد بخواند: «اللهُمَّ إِنْ لَمْ تَكُنْ غَفَرْتَ لَنَا فِيمَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِيمَا بَقِيَ مِنْهُ»: خدايا اگر در آنچه از ماه شعبان گذشت ما را نيامرزيدى،پس در آن مقدار كه از آن باقى مانده است ما را بيامرز.

شب آخر

 • دعای شب آخر:
 
 
 
 

بسیاری از مسلمانان، آخرین روز این ماه را به عنوان یوم الشک روزه می‌گیرند.

تقویم ماه شعبان:

ماه شعبان ماه سرور و روشنی چشم شیعه به قدوم مبارک امامان معصوم (ع) است.
1.
آغاز وجوب روزه
در دومین روز ماه شعبان سال دوم هجری ، روزه ماه مبارک رمضان واجب شد.
2.
مرگ معتز عباسی
در دومین روز ماه شعبان سال 255 هجری مرگ معتز عباسی ثبت شده است.
3.
ولادت حضرت امام حسین علیه السلام
روز سوم شعبان سال چهارم هجری ، سالار شهیدان و سرور دلباختگان، اباعبدالله، حضرت امام حسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام ، پنجمین معصوم آفرینش و امام سوم به دنیا آمد.
4.
ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام
روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمربنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس ، سقای دشت کربلا بدنیا آمد.نام مشهور آن حضرت عباس که ابوالفضل ، ابوالقربه، قمربنی هاشم ، باب الحوایج، عبدالصالح و سقا هم می گویند. پدرشان حضرت امام علی بن ابیطالب (ع) و مادرشان حضرت ام البنین فاطمه (س) دختر حزام کلابیه است. حضرت عباس (ع) خوش سیما و زیبا رو بود و قامتی بلند و بازوانی قوی داشت.
5.
ولادت امام زین العابدین علیه السلام
روز پنجم شعبان سال 38 هجری و در زمان امامت و حکومت امام علی (ع) حضرت سید الساجدین زین العابدین امام علی بن الحسین (ع) بدنیا آمد. پدرشان امام حسین علیه السلام و مادرشان حضرت شهربانو است. امام سجاد علیه السلام دوسال از عمربا برکتش را با جدش امیرالمومنین (ع) و بقیه عمر شریفش راباعموی مکرم و مظلومش امام حسن مجتبی (ع) وپدربزرگوارش امام حسین(ع) گذراند و پس از واقعه عاشورا همراه دیگر اسرا به کوفه و شام برده شد.
6.
عقیقه برای امام حسین (ع)
در نهم شعبان که هفتمین روز ولادت امام حسین (ع) است ، حضرت رسول اکرم(ص) گوسفندی رابرای فرزندش بعنوان عقیقه قربانی کردند. سپس موهای سرآنحضرت را تراشیدن و هم وزن آن نقره صدقه دادند.                                                                                        
7.
در دهم شعبان؛ ابو جعفر سمری شش روز قبل از رحلتش توقیعی ازناحیه مقدسه حضرت صاحب الامر(عج) برای  آورد.
8.
ولادت حضرت علی اکبر علیه السلام
در یازدهم شعبان سال 33هجری شبیه ترین مردم به خاتم الانبیاء حضرت علی اکبر(ع) به دنیا آمد. نام آنحضرت علی، پدرشان حضرت سید الشهداء و مادرشان لیلی بنت مره ثقفی است. کنیه حضرت علی اکبر(ع) طبق فرمایش حضرت صادق (ع) ابالحسن می باشد.حضرت علی اکبر(ع) شبیه ترین فرد  ازحیث سیرت و صورت وصوت به پیامبراسلام بوده است .و ایشان مدت هفت سال در دامان جدش امام علی (ع) و مدت چهارده سال همراه عمویش امام حسن مجتبی (ع) و مابقی عمر شریفشان را تا 25 یا 27 سالگی دررکاب پدربزرگوارشان امام حسین علیه السلام بوده اند.
9.
پانزدهم شعبان سال 255 که همزمان با شب جمعه بود، خاتم الاوصیا و منتقم آل محمد(ص) و آخرین امام برحق حضرت امام حجه بن الحسن العسگری(عج) بدنیا آمدند.پدر شان حضرت امام حسن بن علی العسگری و مادرشان حضرت نرجس خاتون که نامها والقاب دیگری همچون ملیکه، ریحانه، صیقل و سوسن دارند.
10.
وفات حسین بن نوح نوبختی ، نائب امام زمان(عج)
 در هیجدهم شعبان سال 366 هجری نایب سوم حضرت صاحب الامر(عج) جناب حسین بن نوح نوبختی دربغداد به عالم بقا رحلت کرد و در همان شهر دفن شد.
11.
جنگ بنی المصطلق
در نوزدهم شعبان و درسال ششم هجری مسلمانان به تعدادهزارنفربه جنگ بنی مصطلق( منزلی بین راه مدینه و مکه) رفتند و پیروزمندانه بازگشتند.
مابقی وقایع ماه شعبان
12. مرگ حفصه
در ماه شعبان سال 45 هجری مرگ حفصه ثبت شده است. او دختر عمربن الخطاب و ازهمسران پیامبر ص و از یاران عایشه بوده است.
13.
جنگ پیامبر(ص) با بنی سعد
در ماه شعبان سال 6 هجری پیامبر(ص) حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام را با یکصد نفر نیرو به جنگ قبیله بنی سعد فرستادند وچون قبیله مذکورازاعزام نیروی اسلام خبردارشدند، فرار کردند و امام علی (ع) با غنایم بسیار به مدینه بازگشتند.
14.
شهادت سعید بن جبیر
در ماه شعبان سال 95 هجری سعید بن جبیرازشاگردان و یاران امام سجاد(ع) به دست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید و بنا بر دعای سعید ، حجاج آخرین قتلی بود که انجام داد و 15 الی 20 روز بعد ازشهادت سعیدبن جبیر به مرض آکله مرگش ثبت شده است.
15.
مرگ مغیره بن شعبه
در ماه شعبان سال 50 هجری مغیره بن شعبه مرگش ثبت شده است. در  کارنامه نامبرده آمده است:
-
ازکسانی بود که درسقیفه حضور داشت.
-
ازکسانی بود که از طرف معاویه حاکم کوفه شده بود.
-
ازکسانی بود که از جاعلان معروف روایات و احادیث دروغین بود.
-
ازکسانی بود که از اصحاب صحیفه و لیله عقبه بود و قصد داشتند پیامبر(ص) را به قتل برسانند.
منبع:


١٠:١١ - سه شنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٣٩٩٢٠٦    /    تعداد نمایش : ١٤١خروج